W Radiu Szczecin o konsorcjum MareMed

By | 10 maja, 2018

Radio Szczecin – wspólne projekty PUM-u i Akademii Morskiej

Wspólne projekty PUM-u i Akademii Morskiej

Autor: Piotr KOŁODZIEJSKI

Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie i Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wspólnie realizują projekty naukowe w ramach konsorcjum MareMed. Dzięki temu powstanie kilkanaście innowacyjnych rozwiązań z branż medycznej i morskiej. Niektóre z nowatorskich rozwiązań czy materiałów opracowanych przez naukowców z PUM-u znajdą zastosowanie w technologiach wykorzystywanych przez Akademię Morską – i odwrotnie.
Tę rozmowę prowadzimy akurat w czasie, kiedy w Sejmie toczy się dyskusja o tzw. Konstytucji dla Nauki. Dziś odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące, i wprowadza bardzo poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu czy w ścieżkach kariery akademickiej. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.). Uczelnie – publiczne i niepubliczne – dzielić się będą na akademickie i zawodowe. Organami publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium – rada uczelni, złożona w większości z osób spoza tej placówki. Znikną stanowiska prorektorów, w tym tych – ds. nauki, odpowiedzialnych m.in. za wdrażanie innowacyjności.
Wróćmy jednak do współpracy Akademii Morskiej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w ramach konsorcjum MareMed. W czwartek odbędzie się wręczenie grantów dla naukowców. Jednym z tych, którzy otrzymają finansowanie na swoje badania jest dr inż. Grzegorz Stępień z Akademii Morskiej w Szczecinie. Stworzył on Autonomiczny System Pomiarowy „Total Free Station”. Pozwoli on zastosować drony do pomiarów, wymagających dużej dokładności.

Goście:

  • Kamila Leszczak-Byszkiewicz – zastępca dyrektor Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik projektu Inkubator Innowacyjności Plus
  • prof. ndzw. dr hab. inż. – Artur Bejger – prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie

 

Daniel Wiaterek

Prezes Zarządu

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o.